Składniki zanęt – Mleczne – Białkowe zwierzęce – Smakowo – Zapachowe

Czosnek

Surowiec: Znana roślina warzywna i przyprawowa o ostrym zapachu i smaku. Wykorzystuje się niemal wyłącznie jej cebulę, złożoną z tzw. ząbków (na zachodzie Europy spotyka się też marynatę z młodych pędów). W niektórych krajach do celów wędkarskich używa się proszku czosnkowego, otrzymanego przez wysuszenie i bardzo drobne zmielenie ząbków. U nas stosuje się raczej sok albo olejek z nich.
W zanęcie jako składnik: zapachowy
Stosowanie: Do zanęt gruntowych, przyciągających zwłaszcza leszcze. Nie sycący, pobudza apetyt. Jak w wypadku niemal wszystkich ostrych przypraw, dawkować trzeba bardzo ostrożnie; dwie łyżki stołowe na kilogram zanęty to górna granica.

Banan

Surowiec: Bylina tropikalna, uprawiana dla bardzo pożywnych, aromatycznych owoców o charakterystycznym sierpowatym kształcie. W wędkarstwie wykorzystuje się je w postaci olejku lub mączki.
W zanęcie jako składnik: zapachowy (olejek) lub smakowy (mączka)
Stosowanie: Do zanęt powierzchniowych i gruntowych. Sycący.

Kozieradka

Surowiec: Aromatyczna roślina motylkowata, wykorzystywana jako pastewna i przyprawowa. Strąki zawierają gorzkie ziarna bogate w kleik, w medycynie i weterynarii używane na pobudzenie apetytu. W wędkarstwie stosuje się je zmielone (uzyskana mąka przyjemnie i silnie pachnie zielonymi warzywami) lub olejek z nich.
W zanęcie jako składnik: zapachowy
Stosowanie: Do zanęt gruntowych, szczególnie na duże ryby karpiowate; jedni nają dobre doświadczenia z leszczami, inni uważają, że na kozieradkę idą przede wszystkim płocie. Zdarzają się też bardzo dobre połowy uklei. Ma silne właściwości zlepiające. Nie syci, ułatwia natomiast trawienie i przyswajanie składników tłustych i tuczących. Można stosować w ilości nawet do 15%.

Nostrzyk

Surowiec: Miododajna roślina motylkowata. W Polsce występują cztery jej gatunki, w tym lekarski, o własnościach leczniczych. W wędkarstwie stosuje się ziele zmielone.
W zanęcie jako składnik: zapachowy
Stosowanie: Do zanęt gruntowych. Nadaje zanętom silny zapach siana, a ponadto barwi je na zielono, co często upodabnia je kolorystycznie do dna.

Bazylia

Surowiec: Bardzo aromatyczna roślina zielna pochodzenia indyjskiego, o zastosowaniu przyprawowym i leczniczym. W wędkarstwie wykorzystuje się w postaci zioła zmielonego.
W zanęcie jako składnik: zapachowy
Stosowanie: Do zanęt powierzchniowych i gruntowych. Ma właściwości spulchniające. Nie sycąca, ułatwia trawienie, pomaga więc przyswajać składniki tuczące. Nie wpływa jednak znacząco na apetyt ryb. Mniej aromatyczna niż np. anyż czy badian, jest mniej od nich popularna. Może być w ilości do 5% dodawana do większości mieszanek.

Migdał

Surowiec: Owoc migdałowca, drzewa pochodzącego z Persji. Biały, oleisty, gorzki lub słodki – zależnie od odmiany. W wędkarstwie bardziej użyteczny jest ten pierwszy, zmielony bardzo drobno lub tarty, oraz olejek.
W zanęcie jako składnik: mielony – pobudzający (przywołujący), olejek – zapachowy Stosowanie: Do zanęt gruntowych, szczególnie zalecany tam. gdzie przeważają duże ryby karpiowate. Sycący, ma właściwości zlepiające. Jasnobrązowy na sucho, ciemnieje nieco po nawilżeniu. Do proszku warto dodawać aromatu ułatwiającego trawienie.

Kakao

Surowiec: Ziarno drzewa kakaowego, pochodzenia południowoamerykańskiego. Po zmieleniu daje gorzkawą mączkę, wyjątkowo drobną i pylącą się.
W zanęcie jako składnik: pobudzający (przywołujący)
Stosowanie: Do zanęt powierzchniowych i gruntowych. Dość sycące, pobudza zarazem pracę jelit (jest doskonałym środkiem przeczyszczającym). Ma właściwości zlepiające. Na sucho i na mokro ciemnobrązowe. Z powodu pylistości niezbyt łatwe w użyciu. Stosować należy niezwykle oszczędnie.

Kurkuma (ostryż)

Surowiec: Tropikalna roślina z rodziny imbirowatych. Jej duże kłącze, aromatyczne, barwy od białej do intensywnie żółtej, suszy się i miele na mączkę, wchodzącą w skład przyprawy zwanej curry. W przemyśle spożywczym i praktyce kuchennej używana do barwienia ryżu, któremu nadaje specyficzny też smak.
W zanęcie jako składnik: zapachowy
Stosowanie: Z powodu silnego zabarwienia (na sucho ochra, na mokro ciemna ochra) raczej do zanęt powierzchniowych, ale nadaje się także do gruntowych. Właściwości zlepiające. Nie syci, ale wywołuje reakcje typowe dla przypraw pobudzających apetyt. Droga.

Miód

Surowiec: Dobrze znany produkt naturalny, przez pszczoły wytwarzany z nektaru kwiatowego i spadzi. W czterech piątych składa się z rozmaitych cukrów, z przewagą fruktozy. Do zanęt używa się go w postaci olejku.
W zanęcie jako składnik: smakowy
Stosowanie: Do zanęt powierzchniowych i gruntowych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *