Wyposażenie dodatkowe

Wyposażenie dodatkowe

Dodatkowe elementy wyposażenia dobieramy stosownie do warunków zawodów. Omówię te elementy według kolejności niezbędnych przygotowań.

Ponieważ używamy zanęt, powinniśmy się zaopatrzyć w następujące przedmioty:

1. Miski plastykowe (3—4 sztuki), w których umieszczamy i przygotowujemy zanętę. Powinny być odpowiednio duże, aby w czasie rozrabiania zanęta nie rozsypywała się poza ich obręb i aby jej wydobycie podczas łowienia było łatwe. Miski sprawiają pewne kłopoty związane z ich pakowaniem i przewożeniem. Dlatego niektórzy zawodnicy używają do rozrabiania zanęty pojemników z brezentu, które są mniej kłopotliwe. Podczas łowienia uklei używa się nieraz pojemnika (z zanętą) umocowanego do pasa zawodnika.

2. Naczynia lub gąbki do pobierania wody w celu rozrobienia zanęty.

3. Siatki metalowe (można je samemu sporządzić np. ze zmywaków do naczyń) lub plastykowe — służące do umieszczenia zanęty na dnie łowiska.

4. Worki plastykowe do przewożenia zanęty gotowej lub składników do późniejszego jej przygotowania.

5. Torba przeznaczona tylko do zanęt.

W celu zachowania świeżości przynęt (zwłaszcza naturalnych) w czasie przewozu, zapewnienia ich pełnej przydatności do sprawnego użycia na łowisku — potrzebne jest następujące wyposażenie:

1. Podręczna lodówka.

2. Pudełka do przechowywania i transportu przynęt, tak aby każdy rodzaj przynęty posegregowany według Wielkości przynęt znajdował się w osobnych, dostosowanych wielkością pudełkach. Typową przynętą, która tego wymaga, są białe robaki. W każdym oddzielnym pudełku mogą znajdować się tylko robaki jednakowych rozmiarów.

3. Odpowiedni stolik.

4. Pudełka przystosowane do zawieszenia u pasa, przeznaczone na przynęty, umożliwiające ich szybkie wydobycie w czasie wędkowania oraz chroniące je przez promieniami słonecznymi i deszczem.

5. Kosz wędkarski. który ułatwia transport sprzętu, zanęt i wszelkiego rodzaju akcesoriów wędkarskich. Umieszcza się w nim oddzielne pudełka z gotowymi zestawami, dodatkowe spławiki, śruciny i haczyki. Z boku, na specjalnych przytrzymywaczach, możemy umieścić miski na zanęty i pudełka z przynętą. Podczas zawodów kosz służy zawodnikowi do siedzenia, co jest niezbędne przy łowieniu na bliższych odległościach i łowieniu szybkościowym. W Polsce ikosze takie mają tylko nieliczni zawodnicy, tymczasem ekipy zawodnicze wielu innych ikrajów są w nie wyposażone. Sposób wykonania kosza przedstawiam w drugiej części rozdziału.

Zawodnik musi również posiadać:

1. Przytrzymywacze do wędzisk, umożliwiające ustawienie wędzisk rezerwowych w pozycji pionowej. Ułatwiają one i przyśpieszają zmianę wędzisk i zestawów. Nie mogą być, oczywiście, stosowane przy silnym wietrze.

2. Podbierak z odpowiedniej długości rękojeścią, stosowną do łowiska, lekki (do 200 g), o kształcie trójkątnym. Jest on niezbędny na każdych zawodach. Długość rękojeści podbieraków używanych na zawodach waha się od 3 do 5 m, siatka wykonana jest z tworzywa sztucznego, przeważnie dość płytka, co zapobiega plątaniu się obciążenia w jej oczkach i stratom czasu przy wyjmowaniu ryby. Ponieważ jednak podbierak musi być dostosowany do gatunku poławianych ryb, dlatego np. przy połowie karpi i kleni siatka powinna być głęboka, aby uniemożliwić wyskoczenie ryby.

3. Pokrowce. Wędziska, które mają być transportowane, należy chować w oddzielnych pokrowcach, te zaś — umieszczać w dużym nieprzemakalnym pokrowcu. Tafcie opakowanie chroni je przed uszkodzeniem i ułatwia przewóz.

4. Akcesoria. Niezbędnymi dla każdego zawodnika akcesoriami są:

1) wypychacz, ułatwiający odhaczanie haczyka w przypadkach głębokiego połknięcia przynęty przez rybę;

2) zapas śrucin różnej wielkości i różnego kształtu;

3) żyłki różnej grubości;

4) osełki do ostrzenia haczyków;

5) małe kleszcze do mocowania obciążenia;

6) gruntomierze o różnych ciężarach, stosownie do różnych głębokości łowiska.

7) gotowe zestawy powinny być umieszczone na odpowiednich zwijadełkach, ochraniających żyłkę i spławik przed uszkodzeniem.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *