Haczyki

Haczyki są jednym z ważniejszych elementów zestawu wędkarskiego. Od ich chwytności w dużym stopniu zależy zacięcie ryby. Haczyki produkuje wiele firm, lecz tylko wyroby niektórych odpowiadają wymaganiom stawianym na zawodach. Haczyki wyczynowe powinny być cienkie, mocne i nie odkształcające się, o idealnie zakończonym ostrzu.

A oto (poszczególne cechy haczyka i ich znaczenie w łowieniu:

1. Grubość. Przeciętna grubość haczyków wynosi 0,05 mm, zaś haczyków wyczynowych 0,03, 0,02 mm. Haczyki cienkie przy nakładaniu przynęty nie powodują dużych obrażeń, tym samym przynęta zachowuje żywotność o wiele dłużej. Natomiast na haczyki niewyczynowe często nie możemy w ogóle nałożyć przynęt, zwłaszcza naturalnych (larwa ochotki, larwa jętki). Drugą ważną zaletą cienkich haczyków jest ich mały opór przy zacięciu, dzięki czemu ostrze haczyka wbija się głęboko w otwór gębowy, zmniejszając możliwość odhaczenia ryby. Mniejszy ciężar haczyka powoduje naturalniejsze zachowanie się przynęty w czasie opadania i prowadzenia zestawu. Ryba chwytająca przynętę mmiej wyczuwa taki haczyk.

2. Ostrze. Powinno być przedłużone, zadzior nie może odstawać. Haczyki wyczynowe powinny być specjalnie hartowane, aby się szybko nie tępiły przy nakładaniu przynęty i prowadzeniu jej po dnie. Zdarza się, że haczyk po kilkakrotnym kontakcie z kamienistym dnem staje się tępy, zacięcie jest mniej pewne, ryba łatwo się zrywa. Ostrze spełnia także zasadniczą rolę przy nakładaniu przynęty.
Dlatego w czasie zawodów koniecznie trzeba często sprawdzać ostrość haczyka. Jeżeli przy uważnym nakładaniu przynęty stwierdzimy, że idzie to trudniej — będzie to dowód uszkodzenia haczyka, sygnał do zamienienia go lub też naostrzenia za pomocą specjalnej osełki. W ten sposób unikniemy niepotrzebnych strat ryb w czasie ich holowania. Można też sprawdzić ostrze haczyka oglądając je pod lupą o odpowiednim powiększeniu.
Łowiąc ukleje, słonecznice, małe krąpie (do 100 g), płotki, kiełbie – można używać haczyków bez zadzioru, co ułatwia odhaczanie ryb. Haczyki bez zadzioru wytwarzane są fabrycznie, ale można też samemu sporządzić taki haczyk po prostu przez usunięcie zadzioru za pomocą obcążków i lekkie wygładzenie jego pozostałości pilnikiem lub osełką.

3. Sprężystość. Cecha bardzo ważna, ponieważ chroni haczyk przed złamaniem lub odkształceniem.

4. Kształt. Dobiera się go do rodzaju przynęty. Uniwersalnym haczykiem jest typ Penel lub Kristal. Długi trzonek i krótki łuk haczyka (kolanka) ułatwiają szybkie i dokładne nałożenie przynęty. Na zawodach najlepiej mieć ze sobą haczyki wszystkich rozmiarów w wystarczającej ilości, gdyż daje to swobodę stosowania przynęt różnej wielkości i łowienia ryb bez względu na ich wielkość. Rozmiar haczyka (numer) dobiera się do wielkości przynęty, a nie do wielkości ryb. Błędne są, według mnie, opinie sugerujące łowienie dużych ryb wyłącznie na haczyki dużych rozmiarów, co jakoby zawsze ułatwia zacięcie i pewne zahaczenie ryby. Tak rzeczywiście bywa, ale tylko w przypadku stosowania dużych przynęt, kiedy użycie większego haczyka zwiększa pewność zacięcia, a użycie małego — zmusza do łowienia na tzw. tempo, gdyż bardzo łatwo dochodzi do połknięcia przynęty przez rybę, co w rezultacie obniża szybkość połowu. Poza tym zbyt mały haczyk, znajdujący się w dużej przynęcie, przy zacięciu płytko się wbija w rybę także ze względu na wypełnienie kolanka haczyka. Nawet stosując haczyki najmniejsze – jeśli pozwala na to przynęta — można skutecznie łowić ryby wszystkich rozmiarów. Oczywiście, łowienie ryb małych, do 10 cm, wymaga użycia jak najmniejszych haczyków.
Na zawodach istnieje przeważnie konieczność łowienia na haczyki o numerach od 20 do 13. Tylko w wyjątkowych przypadkach stosuje się haczyki większe. Proszę zwrócić uwagę, jak poszczególne typy haczyków są dobrane do określonych przynęt. Kolor haczyka nie odgrywa poważniejszej roli, ale czasem mówi o jakości stali i hartowania (czarne i niebieskie haczyki są najgorsze). Nie należy haczyków przechowywać luzem i nosić w pudełkach, gdyż w wyniku wstrząsów obijają się o ścianki i tępieją.

Przypominam, że aby zapobiec osłabieniu żyłki w miejscu wiązania — należy to wiązanie wykonywać w glicerynie o temperaturze 30° i nie wolno dociskać węzła. Po zawiązaniu haczyka pokrywamy węzeł lakierem bezbarwnym. Aby zapobiec przechodzeniu przynęty na żyłkę, jak to się zdarza np. w przypadku stosowania białych robaków, należy przy łopatce haczyka wykonać małą kulkę z lakieru. Niekiedy trzeba haczyk zmodyfikować, np. w razie połowu słonecznic. Skracamy wówczas trzonek haczyka i odginamy ostrze w bok.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *