Z jakimi przynętami na sandacze

Z jakimi przynętami na sandacze

Tak wyrównanej skuteczności poszczególnych przynęt w analizowanych krajach, mając w pamięci doświadczenia ze szczupakiem i sumem, nie można było przewidzieć:

Skuteczność przynęt przy połowie sandacza

Państwo Przynęty i ich

skuteczność w % sztuk

Razem

szt.

Żywiec Błystka Filet Pozostałe
CSRS 61,8 4,2 16,1 17,9 118
Węgry 55,5 8,0 13,9 24,6 137
NRD 68,3 19,5 12,2 82
RFN 66,8 23,0 3,2 7,0 156
Ø% szt. 65,6 14,4 5,1 14,9 493
Økg/szt. 7,3 7,2 7,0 7,0

Wartości z rubryk „Błystka” i „Filet” trzeba by właściwie oceniać łącznie, ponieważ na filet łowi się w zasadzie też spinningiem. W sumie wynika więc z tabelki, że we wszystkich czterech krajach najskuteczniejszy jest połów na żywca. Wyrównana jest też skuteczność połowu na błystkę i filet, a na jego konto można wpisać 1/5 ogółu zdobyczy. Nie jest to co prawda zbyt wiele, ale jeśli uwzględnimy wyniki połowów szczupaka wprost stworzonego do łowienia spinningiem, te wyniki możemy uznać za zadowalające. Pozostałe przynęty trzeba by rozdzielić na zwierzęce i roślinne. Przynęty zwierzęce – niezależnie od tego, czy mamy do czynienia z grubą dżdżownicą czy larwą jednodniówki – trzeba zaliczyć do normalnego jadłospisu sandacza, który nawet dorosły i mając pod dostatkiem rybek nie pogardzi takim pokarmem. Przy stosowaniu przynęt pochodzenia roślinnego (często odnotowywano połowy na nie w CSRS i na Węgrzech) prawdopodobnie sytuacja jest taka, jak ta analizowana przy omawianiu szczupaka. Tu także nie mamy podstaw podejrzewać ryby o skłonność do wegetarianizmu.

Dobór optymalnych żywców, podobnie jak w poprzednich wypadkach, omawiamy na bazie mniejszej ilości danych. Przynajmniej orientacyjnie powiedzmy, że np. w CSRS także przy połowie sandacza najlepiej sprawdza się płoć z 60% udziałem, po niej kiełb (30% skuteczności). Nieprzyjemnym zaskoczeniem może być ogólnie mała efektywność rybek okoniowatych. Jedna z reguł prawidłowego wędkowania podkreśla konieczność łowienia przede wszystkim na przynęty będące chlebem powszednim drapieżnika. Dla sandacza są to oczywiście jazgarz i okoń, żyjące na tych samych stanowiskach. Oczywiście zasada ta obowiązuje jeśli łowimy w ciągu dnia, kiedy sandacze przebywają w swoich „domostwach” na głębinach. Kiedy jednak żerują na płyciznach spotykają się przede wszystkim z rybkami białymi. Wędkarze na Węgrzech dają pierwszeństwo np. uklei, dowierzają także karasiowi srebrzystemu. Jako osobliwość trzeba odnotować połów na dmuchany ryż. Trzymajmy się też zasady stosowania małych przynęt; jednak w jednym przypadku w RFN 6,2 kg ważący sandacz połakomił się na ok. 30 cm płoć. Niejednoznaczne są także wnioski z oceny skuteczności poszczególnych przynęt w zależności od sezonu:

Przynęta Skuteczność przynęty w % połowów Razem

szt.

Wiosna (I-VI) Lato (VII-IX) Jesień (X-XII)
Żywiec 68 59 68 240
Spinning 14 7 20 47
Przynęty zwierzęce 16 15 10 53
Przynęty roślinne 2 19 2 38
Razem 100,0% 100,0% 100,0% 378

Spadek efektywności połowu sandacza na żywca w lecie trzeba wiązać z wysokim udziałem przynęt nietypowych, roślinnych. Gdyby ich nie było, żywiec byłby równie skuteczny w ciągu całego sezonu. W zasadzie w podobny sposób można tłumaczyć efektywność połowu na pozostałe przynęty, a jedyny wniosek można sformułować tak, że na sandacza możemy stosować jednakowe przynęty w ciągu całego sezonu.

Różne możliwości przygotowania martwej rybki na połów sandacza

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *