Składniki zanęt – Neutralne

Składniki zanęt – Neutralne

Glina

Surowiec: Rozdrobniona skała osadowa składająca się z iłów, piasku, czasem też z domieszką mułu. Tradycyjnie wykorzystywana w zanętach wysuszona i zmielona lub w postaci naturalnej.
W zanęcie jako składnik: wiążący i objętościowy
Stosowanie: W wędkarstwie nowoczesnym odchodzi się od jej używania w zanętach. Zamulając bowiem skrzela ryb utrudnia oddychanie. Następuje niedotlenienie organizmu, wskutek czego obniża się skłonność do żerowania. Ponadto glina obtacza inne składniki, jakby panieruje je, osłabiając ich oddziaływanie.

Kaolin

Surowiec: Glinka porcelanowa, osadowa skała ilasta, biała lub żółtawa. Do zanęt wykorzystuje się zmieloną na proszek.
W zanęcie jako składnik: smużący
Stosowanie: Do zanęt gruntowych. Nieaktywny biologicznie.

Piasek

Surowiec: Luźna osadowa skała okruchowa, składająca się z ziaren o średnicy od 0,1 do 2 mm.
W zanęcie jako składnik: wiążący i objętościowy
Stosowanie: Do zanęt gruntowych. Wskazane wypłukanie, w celu pozbycia się iłów; mogłyby oddziaływać tak samo niekorzystnie jak glina.

Żwir

Surowiec: Grubsza frakcja piasku, o granulacji od 0,5 do 3 mm.
W zanęcie jako składnik: obciążający i objętościowy
Stosowanie: Do zanęt gruntowych. Wprowadzany w miejsce dawniej stosowanej gliny. Nie ma jej własności wiążących. Brak ten wyrównuje się przez dodanie kleju do zanęt lub preparatu paszowego PV-1.

Ziemia z kretowisk

Surowiec: Zaletą jest to, że została przez krety spulchniona, co ułatwia dalsze jej urabianie. W zanęcie jako składnik: obciążający i objętościowy
Stosowanie: Do zanęt gruntowych, po przesianiu; wyłącznie jako obciążenie na wody stojące lub wolno płynące. Nie wywiera żądnych działań niekorzystnych. Dodawać należy po dokładnym wyrobieniu zanęty na mokro.

Cegła mielona

Surowiec: Popularny materiał budowlany, drobno pokruszony i przesiany.
W zanęcie jako składnik: obciążający i objętościowy
Stosowanie: Do zanęt gruntowych; na wody stojące używa sie samej cegły, na bieżące – w połączeniu z klejem do zanęt lub preparatem paszowym PV-1.

Mączka korkowa

Surowiec: Drobno zmielony korek naturalny – okrywająca pień dębu korkowego tkanka wtórna, składająca się z martwych komórek wytwarzanych przez miazgę korkotwórczą.
W zanęcie jako składnik: pobudzający (przywołujący)
Stosowanie: Do zanęt powierzchniowych i gruntowych. Nie może przekraczać 2% całości mieszanki. Mocno pochłania zapachy, stąd używana jako ich nośnik, łatwy do wmieszania w zanętę. Bardzo też przydatna do rozklejania ochotek zanętowych. Przechowywane w chłodni zbijają się w tabliczkę. Popudrowane mączką korkową rozplątują się same.

Guano

Surowiec: Odchody ptaków morskich, od wieków się w grubych pokładach gromadzące na zachodnich wybrzeżach Ameryki Południowej i pobliskich wyspach. Na Zachodzie cenione jako tani nawóz. Zmielone na grubo, daje proszek lekki, napowietrzony. U nas mniej dostępne. Jego krajowym odpowiednikiem jest nawóz gołębi, do zanęt używany w postaci wysuszonej i sproszkowanej.
W zanęcie jako składnik: pobudzający (przywołujący)
Stosowanie: Do zanęt gruntowych. Silnie je zakwasza, nie na wszystkie więc wody się nadaje.

Torf

Surowiec: Produkt częściowego rozkładu bagiennej masy roślinnej w środowisku silnie wilgotnym. Zawiera nieco ponad 50% węgla. Stosowany jako paliwo, kompost, ściółka, surowiec chemiczny oraz do celów leczniczych (borowina). Wyróżnia się trzy odmiany; kwaśną, pochodzącą z torfowisk wysokich (sfagnowych), zasadową, z torfowisk niskich, oraz obojętną. Do zanęt nadaje się tylko ta ostatnia, wysuszona i zmielona.
W zanęcie jako składnik: smużący
Stosowanie: Do zanęt przede wszystkim gruntowych. Przydatny zwłaszcza na wody ciemne, gdyż zanętę przyciemnia. Tworzy chmurkę bardzo dla ryb atrakcyjną. Torfu suchego i zmielonego używa się, podobnie jak mączki korkowej, do rozklejania ochotek przed dodaniem do zanęty. Nawilżony z kolei świetnie się nadaje do ich przechowywania przez dłuższy czas.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *