Zanęta – Pieczywa

Pieczywa

Chleb mielony

Surowiec: Sam chleb w postaci zwykłej, moczony i odciśnięty, był jako zanęta stosowany od dawna i powszechnie, szczególnie przy łowieniu leszczy. Do mieszanek zanętowych używany w postaci zmielonej. Spośród wielu gatunków i odmian nadaje się tylko świeży chleb biały, nie wykazujacy skłonności do szybkiego kwaśnienia. Najlepszy jest z mąki grubo mielonej. Ususzony i zmielony tworzy mąkę barwy białawej. Taką samą barwę zachowuje po namoczeniu.

W zanęcie jako składnik: podstawowy (baza)

Stosowanie: Do łowienia z gruntu i z pół wody. Skutkuje na wszelkie ryby spokojnego żeru, szczególnie zaś trafia w smakowe upodobania leszczy. Zanęty z chlebem mielonym trzeba na-maczać na długo przed użyciem.

 

Bułka tarta

Surowiec: Produkt powszechnie dostępny w sklepach niezbyt się nadaje. Przede wszystkim jest zbyt grubo zmielony; w tej postaci nadaje się jedynie do niektórych zanęt karpiowych i leszczowych. Ponadto z reguły wyrabia się go z pieczywa nie sprzedanego, a więc nieświeżego i nie najlepszej jakości, niejednokrotnie z domieszką chleba. By uzyskać surowiec właściwej jakości, trzeba wysuszyć bułki możliwie świeże, nie podpleśniałe i nie przypalone, po czym przetrzeć je lub zemleć i jeszcze ewentualnie odsiać; ma powstać coś w rodzaju jasnej mączki. Mączkę ciemną, o charakterystycznym zapachu, otrzymuje się bułki podpiekanej na wolnym ogniu, czyli z rodzaju suchara.

W zanęcie jako składnik: podstawowy (baza), do 50% składu

Stosowanie: zależnie od rodzaju.

Bułka jasna, drobno utarta, smakuje wszystkim rybom, ale szczególnie się nadaje do łowienia leszczy i płoci z gruntu. Nie syci, m.in. dlatego, że łatwo się rozprasza w wodzie. Wchłania jej dużo, nieco przy tym ciemniejąc i wydatnie zwiększając objętość. Zaliczana do środków półspulchniających. Przyrządzać zanętę trzeba na tyle wcześnie, by przed rozpoczęciem łowienia bułka spęczniała całkowicie.

Bułka z pieczywa o grubszym ziarnie i grubiej zmielona interesuje tylko dużą rybę. Należy z niej odsiać mączkę drobną, by nie formował się obłoczek przyciągający drobnicę. Sycąca, ma silne właściwości zlepiające.

Bułka ciemna, podpiekana, przyciąga szczególnie płoć. Syci średnio; średnie ma też właściwości zlepające. Przy łowieniu powierzchniowym należy ją dodawać z umiarem – do 15%. Przy łowieniu z gruntu zawartość można zwiększyć do 25%.

 

Suchar mielony

Surowiec: Najlepszy jest chleb tostowy z krup – suszony a następnie opiekany, po czym zmielony i przesiany. Można jednak używać także innych gatunków chleba oraz gotowych sucharów spożywczych.

W zanęcie jako składnik: podstawowy (baza)

Stosowanie: Z powierzchni i z gruntu, na wszelkie ryby, choć jak na drobnicę zawiera za dużo protein. Dość sycący, ma właściwości zlepiające. Jasnobrązowy na sucho, po namoczeniu przybiera barwę rudobrązową. Na mokro pęcznieje. Szybko się rozprasza w wodzie. Często używany jako domieszka do bułki tartej.

 

Biszkopt mielony

Surowiec: Różnego rodzaju ciastka z mąki pszennej, jaj i cukru. Bogate w składniki: oprócz glukozy i dekstrozy biszkopt zawiera tłuszcz w ilości znacznie większej niż suchar.

W zanęcie jako składnik: smakowy

Stosowanie: Przy łowieniu gruntowym i powierzchniowym. Dość sycący, ma właściwości zlepiające. Dodawany do zanęt ubogich, ponieważ bardzo poprawia ich smak. Łatwy do zmielenia. kłopotliwy w mieszaniu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *