Jakie przynęty są najskuteczniejsze przy połowie szczupaka

Jakie przynęty są najskuteczniejsze przy połowie szczupaka.

Szczupaki łowimy w zasadzie na dwa podstawowe rodzaje przynęt – na żywca i przynęty spinningowe. W poniższym zestawieniu skuteczności przynęt w rubryce „Spinning” uwzględniliśmy tak klasyczne błystki wahadłowe, jak i błystki obrotowe, woblery, twistery, martwe rybki itd. Dokładniej skuteczność poszczególnych typów przynęt omówimy przy innej okazji.

Skuteczność poszczególnych przynęt przy połowie szczupaków

Kraj Procent skuteczności przynęty Razem
Żywiec Spinning Pozostałe szt.
CSRS 75,2 15,6 9,2 269
Węgry 55,5 31,8 12,6 135
Polska 47,7 45,4 6,8 44
NRD 53,3 42,1 4,6 197
RFN 64,6 33,4 2,0 300
Ø% szt. 63,4 30,9 5,6 945
Økg/szt. 11,4 10,6 10,2
 Dopóki nie dysponowałem konkretnymi danymi dotyczącymi połowu szczupaka, uważałem, że spinning jest w tym wypadku równie skuteczny jak połów na żywca. Z pewnością na moje poglądy wpływały zarówno moje doświadczenia, jak i opowieści przyjaciół. Dziś jednak, niestety, widzę, że nie miałem racji i nie ukrywam, że jestem rozczarowany. Wszystko dlatego, że najskuteczniejszy okazał się najbierniejszy, a pod pewnymi względami także najmniej szlachetny, sposób połowu – na żywą rybkę. Spinning, słusznie uważany za najaktywniejszą, najbardziej sportową i najszlachetniejszą metodę z efektywnością nieco poniżej 1/3 okazał się mniej skuteczny przy połowie szczupaka. Co więcej, waga szczupaków łowionych tą metodą jest stosunkowo niska. Niechlubny udział mają w tym zwłaszcza wędkarze z Czechosłowacji, gdzie na 100, 75 ryb tego gatunku złowiono na żywca, a tylko 15 w bardziej sportowy sposób – spinningiem. Podobnie wędkarze z RFN mają zaufanie przede wszystkim do żywców (65%). Jednak znacznie lepsze wyniki osiągnęli w połowach spinningiem (33%). Na miano prawdziwych sportowców zasługują tu polscy wędkarze, którzy praktycznie z równym powodzeniem łowią szczupaki spinningiem i na żywca.
Stosunkowo częste, a w Czechosłowacji i na Węgrzech regularne, połowy szczupaka na przynęty nietypowe (średnio 5,6% połowów, w CSRS 9,2%, na Węgrzech aż 12,6%) mogą skłaniać do przypuszczenia, że ze szczupakiem nigdy nic nie wiadomo do końca. Uwzględniono tu rozmaite przynęty, nie tylko zwierzęcego, ale i roślinnego pochodzenia (kukurydzę, ziemniaki, groszek, ziarna, ciasta, larwy, dżdżownice, owady lądowe i wiele innych). Sytuację, kiedy do ataku potrafi szczupaka sprowokować ruszający się robak, trzeba oczywiście uważać za normalną, ponieważ grubsze składniki bentosu można zaliczyć do okazyjnego czy awaryjnego jadłospisu ryb tego gatunku. Nie dotyczy to przecież jednak przynęt roślinnych, a faktu, że jakiegoś szczupaka złowiono na kukurydzę nie należy interpretować jako skłonności do wegetarianizmu. Takie połowy zdarzają się najczęściej kiedy przynęta się porusza, a więc albo w bystrej wodzie, przy manipulowaniu przynętą, albo kiedy małe rybki przesuwają przynętę z miejsca na miejsce. Trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że uwagę szczupaka zwraca tylko poruszająca się przynęta. Pouczająca może się także okazać ocena skuteczności przynęt w zależności od pór roku:
Przynęta Pora roku Razem
Wiosna (I-VI) Lato (VII-IX) Jesień (X-XII) sztuk
% skuteczności żywca 73 67 75 583
% skuteczności przynęt spinningowych 27 33 25 227

Można by logicznie przewidywać zależność skuteczności poszczególnych przynęt od sezonu. Przewaga połowów na żywca powinna być bardziej widoczna wiosną i latem, połów spinningiem powinien z kolei zyskiwać na znaczeniu jesienią. Rzeczywistość jest jednak inna i najwyższa skuteczność połowu spinningiem w najmniej (przynajmniej w świetle obowiązujących dotychczas wiadomości) odpowiednim okresie, kiedy to szczupak jest naprawdę wybredny — wiecie, może wskazywać na to, że spinning nie jest dostatecznie wykorzystywany.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *