Pojezierza

Pojezierza

Pojezierze Suwalsko-Augustowskie

Grupuje w czterech obszarach 254 jeziora o powierzchni co najmniej 1 ha i 200 jezior mniejszych.

Obszar pierwszy – to tzw. jeziora pozapuszczańskie zgrupowane na północ od Suwałk i ciągnące się od Wzgórz Szeskich do wschodniej granicy państwowej. Do ciekawszych akwenów wędkarskich zaliczamy jeziora: Białe, Garbaś, Hańcza, Filipowskie.

Drugi obszar – to przepiękne krajobrazowo jeziora wigierskie, położone kilkanaście kilometrów na północny wschód od Suwałk, z bogatym w ryby jeziorem Wigry.

Trzeci zespół stanowią jeziora ciągnące się wzdłuż Kanału Augustowskiego do granicy polsko-rosyjskiej. Warto tu wymienić Necko z Rospudą Augustowską, Sajno, Kolno i Serwy.

I wreszcie czwartą grupę stanowią jeziora rajgrodzkie (Rajgrodzkie, Dręstwo i Tajno) łączące jeziora augustowskie z mazurskimi.

Oprawę czystych jezior stanowi Puszcza Augustowska rozpościerająca się na obszarze około 1000 km2. Pojezierze Suwalsko-Augustowskie stanowi jeden z najbardziej urzekających terenów wędkarskich naszego kraju.

Pojezierze Mazurskie

Kraina 1100 jezior o łącznej powierzchni ok. 111 tys. ha. Około 60% jezior to zbiorniki rozproszone, pozostałe 40% tworzy 7 zespołów:

1. Jeziora na wschód od Ełku o łącznej powierzchni ok. 2 tys. ha. Największe jezioro: Selment Wielki – 1261 ha.

2. Zespół jeziora Mamry: łączna powierzchnia ok. 15 tys. ha. Dobrze rozwinięta linia brzegowa tworzy malownicze wyspy; półwyspy i zatoki. Największe jezioro – Mamry i Niegocin (każde o powierzchni powyżej 2500 ha).

3. Jeziora kompleksu Śniardwy – 20 tys. ha (Śniardwy, Tałty, Nidzkie i Roś) charakteryzują się silnie rozwiniętą linią brzegową i należą do najbardziej rybnych wód Pojezierza.

4. Jeziora na zachód od Mrągowa (1500 ha), łączące się łańcuchowo na długości 30 km. Największe jezioro – Białe o dość słabo rozwiniętej linii brzegowej.

5. Jeziora na południe od Olsztyna (2500 ha) położone są malowniczo wśród lasów i połączone ze sobą szeregiem dopływów.

6. Zespół jezior Drwęckich (2600 ha) z Jeziorem Drwęckim, nad którym malownicza położona jest Ostróda.

7. Jeziora na północ od Iławy (5200 ha) z j. Jeziorak, którego linia brzegowa tworzy szereg atrakcyjnych dla wędkarzy odnóg i zatok.

Pojezierze Mazurskie to bez wątpienia najbardziej atrakcyjny w Europie  teren do uprawiania sportu wędkarskiego. Występują tu wszystkie atrakcyjne gatunki ryb, ze szczupakiem, sandaczem, okoniem płocią, leszczem, linem i węgorzem.

Pojezierze Kaszubskie

Pojezierze Kaszubskie, położone na południe od Gdańska, stanowi część Pomorza Gdańskiego. Najpopularniejsze wśród wędkarzy są jeziora radlińskie, malowniczo położone wśród wzgórz.

Równie piękne są jeziora wokół Kartuz oraz na południowy wschód i północny zachód od tego miasta.

Wśród Borów Tucholskich napotykamy rozległy zespół jezior wdzydzkich z j. Wdzydze.

Pojezierze Kaszubskie przyciąga coraz więcej wędkarzy.

Pojezierze Pomorskie

W odległości kilkudziesięciu kilometrów od brzegów Bałtyku, pomiędzy Pojezierzem Kaszubskim a Odrą, rozciąga się pas jezior pomorskich. Największe ich zgrupowania występują w okolicy Chojnic, Czaplinka, Wałcza i Szczecinka.

Pojezierze Wielkopolskie

Grupuje 800 jezior: największe z nich – Powidzkie, położone jest na Wysoczyźnie Gnieźnieńskiej. Popularny wśród wędkarzy jest także zespół jezior kierskich z Kiekrzem Wielkim na czele.

Pojezierze Lubuskie

Rozciąga się na zachód od Pojezierza Wielkopolskiego: w jego skład wchodzi około 50 malowniczych i rybnych jezior, wśród których wyróżniają się dwa – Łagowskie i Sławskie.

Polesie Lubelskie

W trójkącie Parczew — Włodawa — Łączna leży ponad 60 jezior niezupełnie jeszcze „odkrytych” przez wędkarzy. Większość z nich – to zbiorniki silnie zarastające.

Jeziora zajmują ponad 1% powierzchni kraju. Jezior o powierzchni ponad 1 ha jest w Polsce 9296 (łączna powierzchnia 317 tys. ha), ale ponad 50% z nich nie przekracza powierzchni 5 ha.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *