Ubiór

Ubiór zawodnika powinien być luźny, nie krępujący ruchów, musi jednak zabezpieczać przed zimnem i podmuchami wiatru. Materiałem, który najlepiej nadaje się do tego celu, jest brezent. W bardzo praktyczne — a także ładne — ubiory wyposażeni sq zawodnicy włoscy. Składają się one z kamizelki z naszytymi różnej wielkości kieszeniami (można w nich przechowywać drobne akcesoria wędkarskie) oraz spodni z dużym płóciennym pasem. Tak szeroko obecnie stosowane dresy zupełnie się nie nadają do wędkowania, bowiem ściśle przylegają do ciała, co krępuje ruchy. Łatwo też w czasie łowienia dochodzi do zahaczenia o nie haczykiem. Według mnie, ze względu na wygodę, a zwłaszcza przyzwyczajenia, zawodnicy powinni wędkować w swoich ubiorach, z naszytym odpowiednim emblematem. Ubieranie zawodników w stroje nowe, często nie dopasowane, wpływa ujemnie na ich samopoczucie. W Polsce oprócz odznaki PZW zawodnicy noszą też herby swoich miast wojewódzkich. Koła PZW ina ogół nie mają własnych emblematów, a szkoda, bo powszechne przyjęcie ich byłoby zgodne ze zwyczajami sportowymi.

Ubranie chronimy przed zabrudzeniem – zanętą, przynętą, śluzem ryb – nakładając na nie fartuch ochronny. Do wycierania rąk z resztki zanęty i śluzu ryb używamy lnianej szmatki. Czyste dłonie ułatwiają nakładanie przynęty na haczyk i zdejmowanie ryb bez ich brudzenia. Dłoń, którą zdejmujemy ryby, co pewien czas płuczemy w wodzie.

Regulamin zabrania wchodzenia do wody, więc buty gumowe nie są niezbędnym elementem wyposażenia zawodnika. Buty takie są jednak potrzebne na łowiskach o brzegach podmokłych, grząskich.

Obecnie używane są bardzo niewygodne, ciężkie, niehigieniczne, utrudniają ruchy i powodują szybkie zmęczenie. Jeżeli już nie można się bez nich obyć, niech to będą buty krótkie, do kolan, a zatem lekkie.

Często zawody odbywają się w niekorzystnych warunkach atmosferycznych, podczas porywistego wiatru czy opadów. Dlatego zawsze trzeba brać ze sobą odpowiedni ubiór przeciwdeszczowy. Najlepszy jest kombinezon, który całkowicie izoluje od warunków atmosferycznych. Szczególną uwagę zwracamy na zabezpieczenie rękawów przed wlewaniem się wody, gdyż często wykonywać będziemy ruchy, które nas na to narażają. Stosowanie zwykłych płaszczy przeciwdeszczowych nie jest wyjściem najlepszym. Zawodnicy niektórych ekip zagranicznych chronią się pod dużymi parasolami, które osłaniają przed deszczem nie tylko wędkarza, ale i jego sprzęt, zanęty, przynęty, co jest bardzo ważne, gdyż zmoczenie tych rzeczy może utrudnić ich stosowanie. Byłoby dobrze, aby odpowiedni parasol znajdował się w wyposażeniu zawodnika.

Ochronę przed działaniem promieni słonecznych zapewniają czapeczki z daszkami ochronnymi i okulary przeciwsłoneczne.

Każda startująca drużyna powinna być jednolicie ubrana w czasie oficjalnej prezentacji i zakończenia zawodów. Zwyczaj ten jest ściśle przestrzegany podczas mistrzostw Polski, mistrzostw świata i innych spotkań międzynarodowych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *