Podstawowe metody połowu sandacza

Podstawowe metody połowu sandacza

Słabością sandacza jest brak bojowości; zaskoczony faktem znalezienia się na wędce bardzo szybko rezygnuje nie spróbowawszy nawet zmobilizować sił do walki. W związku z tym przy większości metod połowu stosujemy delikatne karpiowe wędziska, a do spinningowania równie delikatne wędzisko rzutowe.

Najskuteczniejszym i najbardziej uniwersalnym sposobem połowu sandacza jest połów na żywca lub martwą rybkę, odpowiedni we wszystkich typach wód, w każdej porze roku. Stosujemy tu wszystkie delikatniejsze wędziska karpiowe o długości ponad 3 m, optymalne jednak są dwa razy dłuższe, o delikatnej, ale raczej twardej szczytówce, które umożliwiają utrzymanie zaciętego sandacza „na wodzy” nawet w gąszczu zawad. Jeżeli na ogół rzucamy na mniejsze odległości możemy zadowolić się prostym kołowrotkiem o ruchomej szpuli, natomiast do spinningowania potrzebny jest odpowiedni kołowrotek o szpuli stałej. Wystarczy żyłka o grubości 0,22-0,25 mm, jeśli łowimy w trudnym terenie – 0,30 mm; pojedyncze haczyki powinny mieć wielkość 1-4, konsekwentnie trzeba przestrzegać zasady minimalizowania obciążenia, a także spławika, który nie zawsze jest konieczny. Rybki uzbrajamy w najzwyklejszy sposób – za grzbiet albo za pyszczek, bardziej skomplikowane sposoby nie są tu potrzebne. Uwzględnienia natomiast wymaga fakt, że sandacz najczęściej atakuje ofiarę od tyłu.

Połów na żywca na dnie przy użyciu kuli wodnej i sposoby uzbrajania rybek.

Nie szkodzi, jeżeli haczyk wydaje się w porównaniu z przynętą nieproporcjonalnie duży, musimy jednak dbać o to, by był wystarczająco odsłonięty, co umożliwia pewniejsze zacięcie. Respektując zasadę wybierania raczej małych rybek musimy jednak postępować z wyczuciem i zgodnie z wędkarskimi zasadami fair-play. Małe, 5-6 cm rybki, są wprawdzie bardzo skuteczne przy połowie sandacza, ale, niestety, na nie często rzucają się mniejsze osobniki (niełatwo potem takie niewymiarowe egzemplarze uwolnić bez uszczerbku dla nich). Na rybki — 8-10 cm mały sandacz weźmie rzadko, a wielkość ta odpowiada jak najbardziej większym egzemplarzom.

Poszczególne warianty połowu na żywca dostosowujemy do charakteru stanowiska i zachowania sandaczy w danych warunkach, przestrzegamy jednak zasady podawania przynęty jak najbliżej ryb. W chłodniejszych porach roku, a także latem w ciągu dnia, szukamy mniej aktywnych sandaczy w zasadzie w głębszych warstwach wody, stosując możliwie najaktywniejszą metodę połowu. W porze ich wyższej aktywności żerowej spodziewamy się ich raczej w płytszych partiach, gdzie znajduje się ich pokarm — małe rybki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *