Składniki zanęt – Mleczne – Białkowe zwierzęce – Smakowo – Zapachowe

Mleczne

Mleko w proszku

Surowiec: Preparat uzyskiwany w wyniku przerobu naturalnego mleka krowiego. Wysoka zawartość protein i składników mineralnych; tłuszczu – zależnie od rodzaju: od całkowicie odtłuszczonego po pełnotłuste. Postać albo proszku, albo liofilizowanego granulatu – produktu typu instant, próżniowo odwadnianego w bardzo niskiej temperaturze.

W zanęcie jako składnik: smużący

Stosowanie: Do zanęt wyłącznie powierzchniowych, przede wszystkim uklejowych. Pełnotłuste ma silne właściwości zlepiające, odtłuszczone i granulowane – nie. W podwyższonej temperaturze (latem lub w wodach podgrzanych, np. przyelektrownianych) dość szybko fermentuje. Czasami już po dwóch godzinach zaczyna ryby odstraszać zamiast przyciągać.

Kazeina

Surowiec: Główny białkowy składnik mleka, otrzymywany w wyniku jego dość zaawansowanej przeróbki chemicznej. Zwana też sernikiem (nie mylić z ciastem o tej nazwie).

W zanęcie jako składnik: smużący

Stosowanie: Głównie do kulek proteinowych. Do zanęt klasycznych zdecydowanie za droga.

Kazeinian sodu

Surowiec: Produkt chemicznej przeróbki kazeiny, powstały w wyniku jej zmineralizowania przy użyciu związków sodu. Wykorzystywany m.in. jako wysokobiałkowy dodatek wypełniający do wędlin i konserw. Alternatywnie stosuje się kazeinian wapnia, u nas jednak raczej nie spotykany.

W zanęcie jako składnik: wiążący i objętościowy

Stosowanie: Głównie do kulek proteinowych; do zanęt klasycznych zdecydowanie za drogi.

Białkowe zwierzęce

Jaja sproszkowane

Surowiec: Wysuszone i sproszkowane białko z jaj kurzych (zwykle fermowych, bo tańsze), półprodukt dla przemysłu spożywczego i kosmetycznego. Odznacza się ładnym zapachem. Jeśli do suszenia bierze się same białka, uzyskuje się tzw. mączkę albuminową – ceniony komponent kulek proteinowych.

W zanęcie jako składnik: pobudzający (przywołujący)

Stosowanie: Do zanęt powierzchniowych i gruntowych. Sycące, silnie zlepiające. Proszek zwykły na sucho żółty, na mokro ciemnożółty; albuminowy – w obu postaciach biały. W wypadku jaj sproszkowanych szczególnie trzeba przestrzegać zasady starannego wymieszania z innymi składnikami zanęty przed dodaniem wody; tylko wówczas zostanie dobrze rozprowadzony w całości mieszanki.

Krew

Surowiec: Świeża zwierzęca, uzyskiwana przy uboju, jest dość kłopotliwa w stosowaniu. Dlatego do zanęt używa się raczej proszku, otrzymanego przez drobne zmielenie krwi suszonej. Najlepiej, jeśli jpochodzi wprost z uboju. Jeśli z zakładów utylizacyjnych (bakutilów), to pewna jest tylko krew wyprodukowana zimą. W porach cieplejszych zawsze istnieje obawa, że do procesu przetwórczego użyto surowca nadpsutego, co produkt dyskwalifikuje pod względem wędkarskim.

W zanęcie jako składnik: smakowy i pobudzający

Stosowanie: Do zanęt powierzchniowych i gruntowych, skuteczna zwłaszcza na ryby duże. W wodach zanieczyszczonych podnosi wartość wszelkich mieszanek, szczególnie w chłodnych porach roku. Podczas tarła i latem działa odstraszająco. Ma słabe właściwości zlepiające. Czerwonobrunatna na sucho, po zmoczeniu staje się brązowoczarna. Jeśli rozporządzamy krwią świeżą, to mieszankę rozrabiamy nią samą. dla ułatwienia wymieszawszy ją najpierw z nie klejącym składnikiem neutralnym, np. otrębami.

Mączka mięsna

Surowiec: Składnik koncentratów paszowych, wyrabiany w zakładach utylizacji padłych zwierząt (bakutilach).

W zanęcie jako składnik: pobudzający (przywołujący)

Stosowanie: Do zanęt powierzchniowych i gruntowych na wody zanieczyszczone; w czystych może odnieść skutek przeciwny do zamierzonego. Podobnie jak krew, do użytku przede wszystkim w chłodnej części roku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *