Składniki zanęt – Mleczne – Białkowe zwierzęce – Smakowo – Zapachowe

Mączka kostna

Surowiec: Wyrabiana, podobnie jak mączka mięsna, w bakutilach.
W zanęcie jako składnik: pobudzający (przywołujący)
Stosowanie: Do zanęt powierzchniowych i gruntowych, właściwości i działanie ma takie same jak mączka mięsna.

Dafnie suszone

Surowiec: Skorupiaczki słodkowodne, zwane też rozwielitkami, wielkości nieco ponad milimetr. żyjące na powierzchni wody w jeziorach i stawach, a nawet w kałużach. Szczególnie obficie pojawiają się wiosną, podczas topnienia śniegu. Najpopularniejsza karma ryb akwariowych, gdzie używa się ich na żywo lub po wysuszeniu. Do zanęt stosuje się głównie w tej drugiej postaci, po zmieleniu.

W zanęcie jako składnik: pobudzający (przywołujący)

Stosowanie: Do zanęt powierzchniowych a także, mimo iż sproszkowane unoszą się po powierzchni wody, do gruntowych. Lubiane też przez ryby żerujące w toni. Mają właściwości spulchniające. Sycące. Na sucho i na mokro jasnobrązowe.

Smakowo-zapachowe

Cukier

Surowiec: Sacharoza, czyli zwykły cukier buraczany (trzcinowy). Do zanęt stosowany w postaci pudru.
W zanęcie jako składnik: smakowy
Stosowanie: Do zanęt powierzchniowych i gruntowych. W wielu wypadkach poprawia ich skuteczność, ale trzeba uważać z ilością – nie tylko dlatego, że sycący. W pierwszej mianowicie fazie ma właściwości klejące, ale potem rozwadnia, przyśpiesza wymywanie. Zanęta wydaje się dobra, a po pół godzinie okazuje się już do niczego.

Melasa

Surowiec: Bardzo lepka, syropowata ciecz barwy ciemnobrunatnej, pozostająca po ostatnim etapie krystalizacji cukru w procesie jego wytwarzania. Jeśli pochodzi z trzciny cukrowej (w Polsce – wyłącznie z buraka cukrowego), jej zapach nieco przypomina zapach rumu. Wykorzystywana w przemyśle fermentacyjnym oraz jako dodatek do pasz.

W zanęcie jako składnik: smakowy

Stosowanie: Do zanęt gruntowych, przede wszystkim leszczowych. Nadaje im przyjemny zapach i silnie zabarwia. Sycąca. Ma dobre właściwości wiążące. Szczególnie korzystna w połączeniu z koprą, ale także z Chlebem i bułką tartą.

Karmel

Surowiec: Cukier palony, otrzymywany przez ogrzewanie cukru krystalicznego na małym ogniu, przy czym topi się on i częściowo rozkłada. Po zastygnięciu ciemnobrązowy, ze szklistym połyskiem. Odznacza się przyjemnym zapachem. Do użycia w zanęcie trzeba go zemleć. Uzyskuje się drobny, klejący się proszek. Można też użyć w postaci gęstej, syropowatej cieczy, otrzymywanej jeśli cukier ogrzewa się z niewielką ilością wody.

W zanęcie jako składnik: smakowy

Stosowanie: Do zanęt gruntowych, zwłaszcza na duże ryby. Na sucho bladożółty, na mokro ciemnopomarańczowy. nadaje im zdecydowane zabarwienie i przyjemny zapach. Łatwo się rozpuszcza. Sycący. Ma właściwości zlepiające – przydatny do wiązania składników, kiedy się nie chce dodawać innego lepiszcza, np. gliny.

PV-1

Surowiec: Mieszanka paszowa, dodawana do karmy dla bydła i koni. Bogata w proteiny, zawiera do 20% cukru, wprowadzanego w postaci melasy. Ma postać płatków lub proszku.
W zanęcie jako składnik: wiążący i objętościowy
Stosowanie: Do zanęt powierzchniowych i gruntowych. Sam PV-1 może służyć jako kompletna mieszanka zanętowa, i tak go zresztą używa wielu zawodników. Wykorzystywany też jako dodatek do zanęt. Dość silnie zakwasza. Jako proszek, a także dzięki zawartości melasy, łatwo się łączy z pozostałymi składnikami. Klei zanętę, pozwalając jej używać także w wodzie bieżącej. Zwykłe jasnobrązowy, po zmoczeniu ciemnobrązowy.

Anyż

Surowiec: Roślina baldaszkowata pochodzenia bliskowschodniego. Owoce barwy zielono-szarawej, wielkości łebka od szpilki. Otrzymuje się z nich bardzo aromatyczny olejek lub miele je na także aromatyczny proszek.
W zanęcie jako składnik: zapachowy

Stosowanie: Do zanęt powierzchniowych i gruntowych, we wszelkich warunkach. Dodawany jako przyprawa końcowa. Ma właściwości zlepiające. Nie sycący, pobudza apetyt, przyśpiesza i ułatwia trawienie. Zalecany więc zawsze, gdy inne składniki są tłuste i tuczące, zwłaszcza zaś przy regularnym nęceniu kilkudniowym. Ma także właściwości uspokajające. Na sucho proszek żywo zielony, na mokro brązowo-zielony. Wadą jest wysoka cena. Istnieje też podejrzenie, że jego zapach odpowiada głównie wędkarzom. Rybom, zwłaszcza płociom, co prawda także, ale wyraźnie daje się to zaobserwować raczej w wodach zanieczyszczonych chemicznie – fenolami, substancjami ropopochodnymi. W czystych zdarza się, że anyżek ryby wręcz odstrasza.

Wanilia

Surowiec: Ciemne laseczki otrzymywane ze sfermentowanych niedojrzałych owoców wanilii płaskolistnej, tropikalnej rośliny z rodziny storczykowatych. Powszechnie używane jako przyprawa, aromat zawdzięczają kilkuprocentowej zawartości aldehydu wanilinowego. Do zanęt stosuje się w postaci bardzo drobno zmielonej albo olejku.
W zanęcie jako składnik: zapachowy
Stosowanie: Do zanęt raczej powierzchniowych, ale gruntowych także, łubiana przede wszystkim przez karpie, a w wodach głębokich także przez leszcze. Byłaby sycąca, gdyby używać w ilościach większych. Tego się jednak nie praktykuje, choćby z uwagi na wysoką cenę; niemniej dla pełnej skuteczności powinna stanowić co najmniej 5% całej zanęty. Pobudza apetyt. Dość silnie zakwasza. Na sucho i na mokro ciemnobrązowa.

Kolendra

Surowiec: Roślina baldaszkowata. uprawiana w basenie Morza Śródziemnego. Aromatyczne. gorzko-słodkawe owoce, podobne do ziaren konopi, stosuje się jako przyprawę, olejek zaś m.in. do likierów. W wędkarstwie używa się albo ziaren średnio zmielonych, albo olejku.
W zanęcie jako składnik: zapachowy
Stosowanie: Do zanęt powierzchniowych i gruntowych, działa szczególnie na leszcze. Nie syci, wspomaga natomiast trawienie i pracę jelit – ma właściwości wiatropędne. Ze względu na oddziaływanie spulchniające bywa wykorzystywana w mieszankach zawierających mączkę arachidową lub biszkopt. Na sucho ciemnobrązowa, na mokro jasnobrązowa. Przedawkowanie nie wpływa ujemnie na wartość zanęty.

Kminek

Surowiec: Roślina baldaszkowata pochodzenia azjatyckiego. Aromatyczne ziarno służy jako przyprawa, aromat do produkcji likierów, dodatek do pieczywa. W wędkarstwie stosuje się je zmielone albo olejek z niego.
W zanęcie jako składnik: zapachowy
Stosowanie: Do zanęt powierzchniowych i gruntowych, przede wszystkim na leszcze w wodach głębokich, ale płoć też nie gardzi. Ma właściwości spulchniające. Nie sycący, pobudza apetyt i trawienie, wykazuje działanie wiatropędne i przeciwskurczowe. Bardzo poprawia przyswajanie składników trudno strawnych. Na sucho bladozielony, na mokro ciemnozielony. Bez ryzyka można dodawać w ilościach dużych, do 15% składu mieszanki; tyle że to dość kosztowne.

Koper

Surowiec: Roślina baldaszkowata. bardzo rozpowszechniona. Do celów spożywczych wykorzystuje się jej korzenie, część zieloną oraz owoce. Te ostatnie stosuje się do zanęt po wysuszeniu i zmieleniu (na dość grubo, bo niezbyt łatwo się kruszą) lub olejek z nich.
W zanęcie jako składnik: zapachowy
Stosowanie: Do zanęt powierzchniowych i gruntowych, na wszystkie gatunki ryb, ale szczególnie łubiany przez płocie. Nie sycący; wzmaga apetyt, ma działanie wiatropędne, pobudza układ trawienny. Polepszając pracę jelit ułatwia przyswajanie składników ciężkich i niestrawnych, koniecznych w niektórych zanętach. Jego zawartość można zwiększać do 10-20% bez obawy o przedawkowanie, można go też używać często; tyle że niestety nie jest najtańszy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *