Zanęta – Otręby – Zboża – Ziarna

Ziemniaki

Surowiec: Sam ziemniak jest używany jako przynęta. Do zanęt stosuje się albo płatki (produkt odwodniony, z dodatkiem emulgatora i przeciwutleniaczy, dodawany do chleba, żeby wolniej czerstwiał; nie mylić z puree), albo mąkę, zawierającą dużo skrobii.

W zanęcie jako składnik: płatki – pobudzający (przywołujący), mąka – wiążący i objętościowy

Stosowanie: W obu postaciach – do zanęt gruntowych.

Płatki (doskonałe zwłaszcza na karpia i inne duże ryby) przed dodaniem należy zemleć. Jeśli pozostaną duże kawałki, to raczej je oddzielić. Zlepiają składniki. Domieszane w małej ilości zanętę napowietrzają. Sycą, jeśli jest ich dużo.

Mąka w praktyce kuchennej służy m.in. do zagęszczania sosów. Podobną rolę odgrywa w zanęcie. Rozpuszcza się szybko w wodzie, tak że kule z nią nie pozostają długo zwarte. Podnosi skuteczność mieszanek ciężkich i spoistych, stosowana zwłaszcza na leszcze i płocie.

Kukurydza

Surowiec: Duże jadalne ziarna, bogate w skrobię, używane jako przynęta. Do zanęt stosuje się w postaci płatków prażonych (popularne komfleki, comflakes) oraz kaszy i mąki, której rodzaj i właściwości zależą od togo, z której części ziarna została otrzymana.

W zanęcie jako składnik: płatki – pobudzający (przywołujący); mąka i kasza – wiążący i objętościowy

Stosowanie: Zależy od postaci.

Płatki wchodzą w skład zanęt gruntowych i powierzchniowych. Odznaczają się wyraźnym zapachem. Dość silnie zanętę zakwaszają i zlepiają. Po zmoczeniu mają kolor jasnobrązowy, dobrze dostosowany do wielu rodzajów dna.

Kasza gruba jest lepsza przy dennym łowieniu ryb dużych. Drobna ma skłonność do unoszenia się w wodzie, jest zatem szczególnie przydatna do zanęt pracujących przy powierzchni oraz w pół wody. Na sucho żółto-pomarańczowa, na mokro przybiera barwę zdecydowanie pomarańczową. Lekko zanętę zakwasza. Na surowo słabo przyswajalna i zmniejszająca spoistość składników tłustych, po ugotowaniu staje się sycąca i skuteczniejsza, nabiera właściwości zlepiających.

Mąka wchodzi w skład zanęt przede wszystkim gruntowych na wszelkie ryby, ale i powierzchniowych, które rozjaśnia. Na sucho bladożółta, po namoczeniu przybiera barwę ciemnożółtą. W dużej ilości sycąca.

Len

Surowiec: Do zanęt stosuje się przede wszystkim ziarno (siemię) mielone. Uzyskana w ten sposób mączka zawiera do 36% tłuszczu. Mniejsze zastosowanie mają wytłoki (makuchy) po-olejowe, o zawartości do 7% tłuszczu.

W zanęcie jako składnik: pobudzający (przywołujący)

Stosowanie: Do zanęt gruntowych i powierzchniowych. Szczególnie skuteczny w odniesieniu do płoci. Odstrasza natomiast, zdaniem niektórych, leszcze. Mączka i na sucho, i na mokro bladożółta lub ruda, zależnie od sposobu zmielenia. Mimo oleistego charakteru dobrze się miesza z rozmaitymi innymi składnikami, nadaje się więc do wszelkich zestawów. Lekkie cząstki mączki nie tylko poprawiają pracę zanęty przy gruncie, ale także – wypływając na powierzchnię – wskazują miejsce zanecenia. Po zmieleniu ziarno staje się podatne na jełczenie – już po kilku dniach może się nie nadawać do użytku; wyprażone utrzymuje dobrą jakość przez co najmniej trzy miesiące.

Konopie

Surowiec: Nasiona tej rośliny włóknistej stanowią dość popularną karmę dla egzotycznych ptaków trzymanych w klatkach. W wędkarstwie siemię to w postaci całych ziaren stosuje się jako przynętę przede wszystkim płodową – rzadziej w Polsce, szeroko na Zachodzie, gdzie rozpowszechniona jest inna odmiana, większa niż nasza. Do zanęt używa się go po zmieleniu na mączkę, w postaci naturalnej lub prażonej.

W zanęcie jako składnik: pobudzający (przywołujący)

Stosowanie: Do zanęt powierzchniowych (tylko mączka prażona) i gruntowych (w obu postaciach). Znakomicie wabi płocie. Sycące, mają właściwości zlepiające, mniejsze w postaci prażonej. Szare (mączka naturalna) lub szaro-brązowe (prażona) na sucho, po zwilżeniu nieco ciemnieją. Mączka naturalna podatna na jełczenie; po wyprażeniu utrzymuje dobrą jakość przez co najmniej trzy miesiące.

Słonecznik

Surowiec: Z oleistych ziaren tej rośliny otrzymuje się olej spożywczy i wytłoki (makuchy), używane do karmienia bydła. W wędkarstwie stosuje się albo ziarna dokładnie zmielone (same jądra lub z łuskami), albo śrutę (odtłuszczoną, jak w wypadku arachidu).

W zanęcie jako składnik: pobudzający (przywołujący)

Stosowanie: Do zanęt powierzchniowych (szczególnie uklejowych) i gruntowych (leszczowych). Zmielone ziarno dość sycące, mączka ze śruty – mniej. Na sucho ciemnoszara, po namoknięciu szarozielona. Nie wykazuje szczególnej zdolności do zlepiania zanęty. Bywa używana do kilkudniowego nęcenia tego samego łowiska. Ziarna nieodtłuszczone po zmieleniu stają się podatne na jełczenie.

Sezam

Surowiec: Azjatycka roślina oleista. Z jej bogatych w tłuszcz ziaren (do 50%) wytłacza się olej. Wyrabia się z nich także słodycze, ciasteczka dietetyczne, a ostatnio coraz częściej posypuje się nimi chleb i inne rodzaje pieczywa. W zanętach wykorzystuje się grubo zmielone wytłoki poolejowe, dające gęstą, aromatyczną mączkę. Bogata w proteiny, tłuszczu zawiera niewiele -do 8%.

W zanęcie jako składnik: pobudzający (przywołujący)

Stosowanie: Do zanęt gruntowych, na wszystkie karpiowate żerujące przy dnie. Na sucho i na mokro mączka sezamowa ma barwę kremową. Wykazuje właściwości zlepiające. Korzystnie jest używać mączki prażonej.

Kopra

Surowiec: Wysuszone bielmo (warstwa materiałów zapasowych) orzecha kokosowego -owocu tropikalnej palmy kokosowej Cocos nucifera. Kopra jest powszechnie znana w postaci białych wiórków kokosowych. Po odciągnięciu oleju pozostają wytłoczki barwy, zależnie od czasu ogrzewania, od jasno- po ciemnobrązową, wykorzystywane jako składnik paszowy. Po zmieleniu stosuje się je do zanęt. Kopra naturalna, biała, nie najlepiej sie nadaje.

Do rodzaju Cocos zalicza się ponad trzydzieści innych gatunków. Jeden z nich, tzw. kokos belgijski (wbrew nazwie także rosnący w tropikach), stanowi ceniony składnik niektórych zanęt.

W zanęcie jako składnik: smakowy

Stosowanie: Do delikatnych zanęt powierzchniowych na wody płytkie (bardzo dobrze się utrzymuje w toni), gdzie szczególnie działa na płoć, i gruntowych, skutecznych zwłaszcza na ryby duże. Spulchnia mieszankę – tym bardziej, im jest jaśniejsza. Sycąca; ma też właściwości przeczyszczające. Na mokro nie ciemnieje.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *