Zanęta – Otręby – Zboża – Ziarna

Rzepak

Surowiec: Roślina oleista, wykorzystywana na pasze, ale uprawiana przede wszystkim dla nasion, zawierających do 45% tłuszczu. Po odciśnięciu oleju z ziaren pozostają wytłoczki, zawierające do 7% tłuszczu (nowoczesne technologie pozwalają jego zawartość obniżyć nawet do 0.2%). Mączkę uzyskaną przez ich zmielenie wykorzystuje się do zanęt. Upowszechniana ostatnio bezerukowa (pozbawiona kwasu erukowego) odmiana rzepaku, zwana dwuzerową, daje mączkę o właściwościach takich samych jak sojowa.

W zanęcie jako składnik: pobudzający (przywołujący)

Stosowanie: Do zanęt gruntowych. Przyciąga także rybę dużą, ale nie stronią od niej płotki i małe leszcze. Sycąca jeśli nie została całkowicie odtłuszczona. Także tylko nieodtłuszczona ma właściwości zlepiające. Na sucho i na mokro brązowo-zielona. Przy zawartości powyżej 10% powoduje, że kule są zbyt ciężkie i zanadto zlepione.

Łubin

Surowiec: Roślina z rodziny motylkowatych. Gatunki zawierające trujące alkaloidy (łubin gorzki) uprawia się z przeznaczeniem na nawóz zielony. Bezalkaloidowe odmiany hodowlane wykorzystuje się na paszę. Ziarno z nich, bogate w proteiny, jest stosowane w wędkarstwie: w całości – jako przynęta, po zmieleniu – do zanęt.

W zanęcie jako składnik: wiążący i objętościowy

Stosowanie: Do zanęt gruntowych, doskonałych zwłaszcza na karpia (wysoka zawartość protein). Mało sycący, silnie zanętę zlepia. Barwa, na sucho od białej, przez odcienie żółtości, po żółtopomarańczową – na mokro nieznacznie intensywnieje.

Bób

Surowiec: Ziarno w całości jest stosowane jako przynęta na karpie. Do wykorzystania w zanętach trzeba je po wysuszeniu zemleć. Uzyskana mąka (puree bobowe) jest tłusta i bogata w proteiny.

W zanęcie jako składnik: wiążący i objętościowy

Stosowanie: Do zanęt wyłącznie gruntowych. Na sucho mąka ma barwę białą złamaną, na mokro – jasnożółtą. Bardzo sycaca. Samej lepiej nie używać, bo za ciężka. Zanęta będzie lżejsza, jeśli się doda np. mąki kukurydzianej; powstanie doskonała mieszanka do przygotowania łowiska karpiowego.

Proso mielone

Surowiec: Bardzo stara roślina zbożowa. Z jej kulistego ziarna wyrabia się kaszę jaglaną. Odmiany pastewne wykorzystuje się na paszę dla drobiu. Do zanęt stosuje się mąkę z prosa, o różnym stopniu rozdrobnienia.

W zanęcie jako składnik: pobudzający (przywołujący)

Stosowanie: Do zanęt powierzchniowych (zwłaszcza mąka grubiej zmielona) i gruntowych (im drobniej zmielona, tym lepiej wiąże). Dość sycące. Na sucho i na mokro bladożółte, co przy łowieniu z dna nie zawsze jest korzystne. Dobrze jest w jednej mieszance łączyć mąki drobną i grubiej zmieloną.

Mak

Surowiec: U nas liczy się praktycznie tylko ziarno maku w postaci naturalnej, drobno zmielone. Tam. gdzie na większą skalę wykorzystuje się je do wytłaczania oleju, dostępne są także makuchy, z których mączka też bywa używana do zanęt.

W zanęcie jako składnik: pobudzający (przywołujący)

Stosowanie: Do zanęt gruntowych i powierzchniowych. Sycący, tym bardziej im grubiej zmielony. Spulchnia zanętę. Na sucho i na mokro mączka ma barwę ciemnobrązową. W odróżnieniu od makowiny ziarno nie zawiera znaczących ilości alkaloidów o działaniu narkotycznym; niemniej zauważono, że kiedy jest obecne w mieszance, słabnie zwykła ostrożność ryb. Mak mielony ma skłonność do, szybkiego pleśnienia; szczególną uwagę trzeba zatem zwrócić na warunki jego przechowywania.

Soja

Surowiec: Azjatyckiego pochodzenia roślina strąkowa, podobna do fasoli. Występuje w odmianach jadalnych i pastewnych. Wszechstronny środek spożywczy, wykorzystywany pod wieloma postaciami. Młode pędy jada się na surowo. Ziarno, bardzo bogate w białko, spożywa się w postaci naturalnej lub zmielone na mąkę. Otrzymuje się też z niego ceniony olej jadalny, a pozostałe po tym wytłoki stanowią wartościową paszę. Do zanęt używa się soi mielonej – mąki lub śruty.

W zanęcie jako składnik: wiążący i objętościowy

Stosowanie: Do zanęt powierzchniowych i gruntowych. Z powodu dużej zawartości protein skuteczna zwłaszcza na ryby duże. Na sucho i na mokro jasnożółta. Zapach słaby, nieco drażniący.

Orzech włoski

Surowiec: Mielone orzechy łuskane (jądra oddzielone od skorup). Cienka skórka, którą są pokryte, nadaje kolor ciemnobrązowy.

W zanęcie jako składnik: pobudzający (przywołujący)

Stosowanie: Do zanęt gruntowych, do wykorzystania także w tradycyjnym zanęcaniu obszernych łowisk karpiowych. Ma właściwości zlepiające, nadaje się więc na wody bieżące. Bardzo sycący, działa lekko przeczyszczająco. Warto uzupełniać dobiym środkiem spulchniającym i jakąś strawną przyprawą.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *